Az idei év 46. hetében (legalább) 5 éves csúcson (3642) volt a heti halálozás Magyarországon a KSH adatai szerint. Összevetettem a KSH adatokban a 42. héttől az előző négy év azonos heti átlagához viszonyított többlethalálozást az Operatív Törzs által jelentett COVID halálozással. Nagyon nagy az eltérés. Az Operatív Törzs adatai szerint a 45. és a 46. hét COVID-halálozásában alig van különbség, a többlethalálozásban majdnem ötször ekkora. A 46. hét többlethalálozása majdnem duplája az arra a hétre jelentett COVID-halálozásnak.
A kontextus kedvéért nézzük meg az elmúlt öt év halálozási statisztikáit is. Az idei évben nagyon enyhe volt az influenzaszezon (január-február), a COVID-halálozás pedig csak október végétől futott fel, ezért volt az előző évinél kedvezőbb az első kilenc hónapos halálozási adat. Ez most sajnos a COVID miatt át fog fordulni az elmúlt 5 év legrosszabb éves halálozásába, mivel a 49. hétre már az eddigi számok alapján bőven 4000 feletti halálozás várható.
Mostanra teljesen tarthatatlanná vált a vírus-szkeptikusok azon állítása, hogy a jelenlegi járvány nem rosszabb (vagy akár gyengébb), mint egy influenza. Ezek a kiemelkedő halálozási adatok szigorú megszorítások mellett alakultak így. Képzeljük el, mi lenne, ha még mindig tízezres meccseket tartanának. Ennek ellenére a vírus-szkeptikusok orákulumának tartott Letoha Tamás még nem olyan rég is ezt posztolta ki Facebook oldalán:
A többlethalálozást a közvetlen COVID halálozás mellett a túlterhelt egészségügyi rendszer miatt ellátatlanul maradt egyéb betegek halálozása is okozhatja. Ezeket is megelőzhette volna a kormány, ha jobban felkészíti az ellátórendszert a második hullámra, és megfelelő időben meghozza a szükséges intézkedéseket.